Aladdin Tools

14.02.2019

Katrak Lamaları Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Montajlanır ?Katrak Lamalarının Kullanım Alanları Ve Lama Montaj Aşamaları


Farklı ölçü ve özelliklerdeki elmaslı katrak lamaları her çeşit mermer ve granit hariç doğal taşların hassas kesimleri için kullanılmaktadır.
Elmas lama kesim kalitesi ve lama ömrünü belirleyen en önemli faktör lamaların katrak makinasına doğru montajıdır. Bu zaman alan en önemli iş, kesim sırasında karşılığını fazlasıyla verir.
Aladdin Tools olarak, elmaslı katrak lamalarını  en kaliteli çelik gövdeler ve kesilecek malzemeye uygun soketlerle imal etmekteyiz. Katrak soketlerimizin tamamı hassas kesimleri garanti etmesi için sandeviç olarak ve gerekli hallerde konik - sandeviç olarak imal edilmektedir.

 

Katrak Lama Montaj Hususları - Hazırlık

Hassas ve dikkatli bir şekilde yapılan montajlama işi, kesim kalitesinde ve lama performansında büyük önem taşır. Bu yüzden montaj işine ayrılacak zaman ve dikkat her safhada yüksek bir verimlilik sonucu doğurur. Lama montajına gereken özen ve dikkatten kaçınılmamalıdır.

Montaj maşaları ve diğer aksamlar çok iyi durumda olmalı, kir pas içermemelidir. Her zaman uygun temizleyici ve yağlayıcılarla bakımları yapılmalı, hareketli parçaların kolay hareket ettikleri gözlemlenmelidir.
Mesafe parçaları uygun durumda ve toleransta olmalıdır . ( Paralellik 0.1mm )

Katrak Lama Montaj Hususları - Montaj

İlk lama referans plakasına dayanarak monte edilir. Ön gerilme verildikten sonra terazi ile dikey ve yatay pozisyonları hassasiyetle ayarlanır.
Stop civataları yardımıyla lama ve maşa eksenleri 12mm kaçık şekilde montajlanır. Mesafe ara parçaları konulmadan önce lamaların temas yüzeyleri temizlenir ve greslenir. Bu işlem sırasıyla bütün lamalara uygulanır.
Gergi civatalarıyla ön gerilme 5 - 7 ton arasında sağlanır.
Tam gergi verildikten sonra maşalar aşağıdan yukarıya doğru hafifçe çekiçlenir. Bu işlem herşeyin yerli yerine oturmasını sağlayarak tüm gerginin lamaya taşınmasına sebep olur.
Dış lamaların boyuna paralelliği çift su hazneli su terazisi yardımı ile kontrol edilir.
50cm strok boyu olan bir katrak için 0.1mm çift hazneli terazide ölçülen hata, 400cm boyundaki bir lamada 0.8 mm lik bir hatayı göstermektedir. Daha fazla hata, stop civataları ile düzeltilmektedir.
Lamaların paralelliği, tüm lamaların çevresinden ölçüm yapılarak kontrol edilir. Bu ölçüm lama grubunun her iki tarafında ( volan ve baş ) yapılmalıdır. Montajın doğru yapıldığını gösteren yegane yol budur.